Print

2012 Swimming Results

Posted in 2012 Results

Dates: August 25, 2012

Events: 25 yd, 50 yd, 100 yd, 200 yd & Relays

Women's 25 yd Freestyle

55-59

1

Jean Monro-Lamb

17.20

Sequim

WA

70-74

1

Jill Fritz

22.09

Tulalip

WA

75-79

1

Dolores Odendahl

29.94

Victoria

BC, CAN

 

Men's 25 yd Freestyle

55-59

1

John Keller

13.44

Sequim

WA

65-69

1

Michael Forrest

14.46

Port Ludlow

WA

2

Richard Chamberlain

16.40

Victoria

BC, CAN

3

Ron Snipe

20.01

Port Angeles

WA

70-74

1

Herb Cook

17.04

Sequim

WA

2

Jerry Harwood

21.69

Oxnard

CA

75-79

1

Richard Mayfield

19.43

Sequim

WA

2

Jack Fritz

20.11

Tulalip

WA

  

Women's 25 yd Butterfly

55-59

1

Jean Monro-Lamb

20.73

Sequim

WA

70-74

1

Jill Fritz

30.09

Tulalip

WA

  

Men's 25 yd Butterfly

65-69

1

Richard Chamberlain

17.55

Victoria

BC, CAN

2

Jerry Tauscher

19.02

Shelton

WA

3

Ron Snipe

25.90

Port Angeles

WA

70-74

1

Charles Lamb

28.60

Sequim

WA

75-79

1

Jack Fritz

26.63

Tulalip

WA

  

Women's 25 yd Backstroke

70-74

1

Jill Fritz

24.80

Tulalip

WA

  

Men's 25 yd Backstroke

65-69

1

Michael Forrest

16.88

Port Ludlow

WA

2

Ron Snipe 

23.55 

Port Angeles 

WA 

70-74

1

Herb Cook

20.67

Sequim

WA

2

Charles Lamb 

22.94 

Sequim 

WA 

3

Jerry Harwood

29.36

Oxnard

CA

75-79

1

Richard Mayfield

24.07

Sequim

WA

2

Jack Fritz

28.58

Tulalip

WA

 

Men's 25 yd Breaststroke

65-69

1

Michael Forrest

20.30

Port Ludlow

WA

2

Ron Snipe 

26.12 

Port Angeles 

WA 

70-74

1

Charles Lamb 

24.16 

Sequim 

WA 

2

Jerry Harwood

28.61

Oxnard

CA

75-79

1

Jack Fritz

29.88

Tulalip

WA

 

Women's 50 yd Freestyle

50-54

1

Elizabeth Hogan 42.78 Port Angeles WA 

55-59

1

Jean Monro-Lamb 35.70  Sequim  WA 

2

Dani Lynn Keller 37.78  Sequim  WA 

70-74

1

Jill Fritz 46.17  Tulalip  WA 

2

Barbara Young 1:02.45  Olympia  WA 

75-79

1

Dolores Odendahl  1:01.61  Victoria  BC, CAN 

 

Men's 50 yd Freestyle

55-59

1

John Keller 27.35  Sequim  WA 

65-69

1

Michael Forrest 32.76 Port Ludlow  WA 

2

Jerry Tauscher 33.55  Shelton  WA 

3

Richard Chamberlain 33.76  Victoria  BC, CAN 

70-74

1

Herb Cook 36.67  Sequim  WA 

2

Jerry Harwood 56.09  Oxnard  CA 

75-79

1

Richard Mayfield 45.88  Sequim  WA 

2

Jack Fritz 1:04.87  Tulalip  WA 

 

Women's 50 yd Butterfly

70-74

1

Jill Fritz 1:07.10

Tulalip

WA

 

Men's 50 yd Butterfly

55-59

1

John Keller 30.25 Sequim WA

65-69

1

Ron Snipe 1:00.51 Port Angeles WA

75-79

1

Jack Fritz 1:13.49 Tulalip WA

 

Women's 50 yd Backstroke

50-54

1

Elizabeth Hogan

56.78 

Port Angeles 

WA 

70-74

1

Jill Fritz 

54.78

Tulalip 

WA 

2

Barbara Young  1:09.32 

Olympia 

WA 

75-79

1

Dolores Odendahl 1:03.24 

Victoria

BC, CAN 

 

Men's 50 yd Backstroke

65-69

1

Michael Forrest 42.36 Port Ludlow

WA

2

Ron Snipe 58.81

Port Angeles

WA

70-74

1

Jerry Harwood 1:26.49

Oxnard

CA

75-79

1

Richard Mayfield 54.21

Sequim

WA

2

Jack Fritz 1:07.04 Tulalip

WA

 

Women's 50 yd Breaststoke

70-74

1

Barbara Young  1:20.92  Olympia 

WA 

75-79

1

Dolores Odendahl 1:14.50  Victoria

BC, CAN 

  

Men's 50 yd Breaststroke

65-69

1

Michael Forrest 44.96  Port Ludlow  WA 

2

Jerry Tauscher 45.89  Shelton  WA 

3

Ron Snipe 55.81  Port Angeles  WA 

70-74

1

Charles Lamb 51.00  Sequim  WA 

2

Jerry Harwood 1:18.10  Oxnard  CA 

75-79

1

Jack Fritz 1:01.20  Tulalip  WA 

  

Women's 100 yd Freestyle

50-54

1

Elizabeth Hogan 1:40.88  Port Angeles  WA 

70-74

1

Jill Fritz 2:11.63  Tulalip  WA 

2

Barbara Young 2:41.21  Olympia  WA 

 

Men's 100 yd Freestyle

65-69

1

Richard Chamberlain  1:17.75 Victoria  BC, CAN 

2

Ron Snipe 2:02.68  Port Angeles  WA 

70-74

1

Herb Cook 1:24.74  Sequim  WA 

75-79

1

Jack Fritz 1:38.31  Tulalip  WA 

 

Women's 100 yd Backstroke

50-54

1

Elizabeth Hogan 2:11.47  Port Angeles  WA 

65-69

1

Ann Barcus 1:58.70  Port Ludlow  WA 

70-74

1

Jill Fritz 2:03.88  Tulalip  WA 

75-79

1

Dolores Odendahl 2:19.00  Victoria  BC, CAN 

 

Men's 100 yd Backstroke

65-69

1

Ron Snipe 2:11.66  Port Angeles  WA

75-79

1

Jack Fritz 2:36.56  Tulalip  WA 

 

Women's 100 yd Breaststroke

75-79

1

Dolores Odendahl  2:39.11  Victoria  BC, CAN 

 

Men's 100 yd Breaststroke

55-59

1

John Keller 1:25.98  Sequim  WA 

65-69

1

Ron Snipe 2:49.30  Port Angeles  WA 

70-74

1

Jerry Harwood 3:04.68  Oxnard  CA 

75-79

1

Jack Fritz 2:23.75  Tulalip  WA 

 

Women's 100 yd IM

55-59

1

Dani Lynn Keller  1:45.33  Sequim  WA 

70-74

1

Jill Fritz 2:40.78  Tulalip  WA 

 

Men's 100 yd IM

55-59

1

John Keller 1:14.28  Sequim  WA 

65-69

1

Jerry Tauscher 1:39.03  Shelton  WA 

2

Ron Snipe 2:04.76  Port Angeles  WA 

75-79

1

Jack Fritz  2:18.15  Tulalip  WA 

 

Men's 200 yd Freestyle

70-74

1

Herb Cook 3:11.74  Sequim  WA 

75-79

1

Jack Fritz 3:36.94  Tulalip WA 

 

Women's 200 yd Breaststroke

55-59

1

Dani Lynn Keller  4:01.57  Sequim  WA 

 

Men's 200 yd Breaststroke

70-74

1

Jerry Harwood

6:33.17

Oxnard

CA

75-79

2

Jack Fritz

5:30.94

Tulalip

WA

 

Mixed 100 yd Freestlye Relay

50 & Over

1

John Keller
Herb Cook
Jean Monro-Lamb
Charles Lamb

1:05.08

Sequim

WA

2

Micahael Forrest
Jerry Harwood
Ron Snipe
Jerry Tauscher

1:15.20

Port Ludlow
Oxnard
Port Angeles
Shelton

WA
CA
WA
WA

3

Richard Mayfield
Jill Fritz
Jack Fritz
Ann Barcus 

1:22.40 

Sequim
Tulalilp
Tulalip
Port Ludlow 

WA 

  

Mixed 100 yd Medley Relay

50 & Over

1

Herb Cook
Dani Lynn Keller
John W Keller
Jean Monro-Lamb

1:13.26

Seqium

WA

2

Michael Forrest
Ron Snipe
Jerry Tauscher
Jerry Harwood

1:19.47

Port Ludlow
Port Angeles
Shelton
Oxnard

WA
WA
WA
CA

3

Richard Mayfield
Jill Fritz
Jack Fritz
Ann Barcus

1:47.08 

Sequim
Tulalip
Tulalip
Port Ludlow 

WA