Print

2011 Pickleball Results

Posted in 2011 Results

Dates: August 27 & 28, 2011

Events: Singles, Doubles, Mixed Doubles

Prior Year Pickleball Results: 2005 2006 2007 2008 2009 2010

Women's Singles

55-59

1

Lala Climaco

Beaverton

OR

2

Sonja Kincheloe

Boise

ID

60-64

1

Rhoda Zaph

Nampa

ID

70-74

1

Betty Silver

Lake Forest Park

WA

Men's Singles

45-49

1

Roy Merca

Newcastle

WA

2

Greg Guidi

Port Orchard

WA

50-54

1

Tom Grubb

Burien

WA

2

Mike Rains

Elroy

AZ

55-59

1

Steve Paranto

Hillsboro

OR

2

Robert Walker

Seabeck

WA

3

Dan Wheeler

Philadelphia

PA

60-64

1

Philip Milliman

Sequim

WA

2

Jan Hoogland

Washougal

WA

3

Doug Rudquist

Port Orchard

WA

65-69

1

Tim Gleason

Boise

ID

2

Mike Wolfe

Washougal

WA

3

Ed Obermeyer

South Beach

OR

70-74

1

Robert Robillard

Seattle

WA

2

Dave Hanson

Sequim

WA

3

Frank Ricco

Seattle

WA

75-79

1

Yim Lee

Seattle

WA

80-84

1

Ronald Hunter

Newport

OR

 

Women's Doubles

55-59

1

Lala Climaco
Sonja Kincheloe

Beaverton
Boise

OR

ID

2

Gayle McNeece
Caryn McComas

Boise

Otis Orchards

ID

WA

3

Sheila Kormos
Joetta Nolan

Gig Harbor

Surprise

WA

AL

60-64

1

Mitsu Clark

Lela Reed

Vancouver

Seattle

WA

2

Kathy Goettling
Denna McPhee

Port Angeles

WA

3

Rhoda Zaph
Keren Zurbriggen

Nampa

Dillon

ID

CO

65-69

1

Madeline Fraley
Carol Myers

South Colby

Seattle

WA

2

Betty Silver
Kris Koch

Lake Forest Park

Newcastle

WA

3

Carol Wood
Anne Scott

Port Townsend

WA

70-74

1

Bonnie Blossom

Ann Hueter

Bellingham

Port Townsend

WA

2

Alene Somers
Ann Taylor

Port Angeles

Sequim

WA

3

Janet Floyd
Berit Cole

Sequim

WA

75-79

1

Frances Burch
Hazel Vail

Port Angeles

WA

 

Men's Doubles

45-59

1

Roy Merca

Mike Rains

Newcastle

Elroy

WA

AZ

50-54

1

Tom Grubb

Robert Hauke

Burien

WA

2

Phil Milliman

Rob Welch

Sequim

Port Angeles

WA

55-59

1

Hunter Duvall

Steve Paranto

Vancouver

Hillsboro

WA

OR

2

Robert Walker

Doug Rudquist

Seabeck

Port Orchard

WA

3

Dan Wheeler

Ivan Sorensen

Philadelphia

Sequim

PA

WA

60-64

1

Mark Friedenberg

Rich Skaare

Seattle

Edmonds

WA

2

Paul Porch

Jan Hoogland

Vancouver

Washougal

WA

3

Tom Nolan

Ted Koch

Surprise

Newcastle

AZ

WA

65-69

1

Mike Wolfe

Lane Thiede

Washougal

Vancouver

WA

2

Lee Moore

Ed Obermeyer

Bend

South Beach

OR

3

Roger Goettling

Jon Frazer

Port Angeles

WA

70-74

1

Robert Robillard

Yim Lee

Seattle

WA

2

Dave Hanson

Mike McPhee

Sequim

Port Angeles

WA

3

Terence Barnes

Terry O’Brien

Port Ludlow

WA

80-84

1

Norm DeRousie

Ron Hunter

Port Angeles

Newport

WA

OR

 

Mixed Doubles

45-49

1

Nancy Pederson

Alan Pederson

Normandy Park

WA

50-54

1

Sissi Bruch

Rob Welch

Port Angeles

WA

2

Dennis Wheeler

Pat Nitta

Philadelphia

Port Orchard

PA

WA

55-59

1

Lala Climaco

Steve Paranto

Beaverton

Hillsboro

OR

2

Bob Sester

Caryn McComas

Sequim

Otis Orchards

WA

3

Gayle McNeece

Paul Porch

Livingston

Vancouver

TX

WA

60-64

1

Mark Friedenberg

Lela Reed

Seattle

WA

2

Mitsu Clark

Lance Thiede

Vancouver

WA

3

Karen Skaare

Rich Skaare

Edmonds

WA

65-69

1

Kris Koch

Ted Koch

Newcastle

WA

2

Larry Fraley

Madeline Fraley

South Colby

WA

3

Larry Silver

Betty Silver

Lake Forest Park

WA

70-74

1

Carole Myers

Yim Lee

Seattle

WA

2

Dave Hanson

Ann Taylor

Sequim

WA

3

Robert Robillard

Alene Sommers

Seattle

Port Angeles

WA

75-79

1

Gerry Smith

Fran Burch

Port Angeles

WA

80-84

1

Ron Hunter

Hazel Vail

Newport

Port Angeles

OR

WA

2

Norm DeRousie

Lois Mahaney

Port Angeles

WA